Bon Pari


BON PARI & SFINXI tehase ajalugu

BON PARI on kaubamärk, mis pärineb SFINXI tehasest - Tšehhi suurim suhkrumaiustuste tootja. Tehas asub Prahast 280 km ida poole, linnas nimega Holešov. Suhkrumaiustusi on toodetud seal juba 145 aastat. Nestlé omandas tehase 1992. aastal. Pärast seda läbis tehas täieliku ümberehituse ja moderniseerimise ning tänapäeval on SFINX tuntud kui Euroopa moodne maiustetootja.

Suhkrumaiustuste tootmist alustati Holešovis aastal 1863, mil Philipp Kneisl rajas suhkrubatoonide ja -rullide tootmise töötoa. Sel ajal töötas seal 20 inimest. Hiljem sortimenti laiendati ja hakati tootma ka šokolaaditooteid, suhkrustatud puuvilju ja pumatikompvekke. 1910. aastal valmis Holešovi eeslinnas Vsetulys uus tootmishoone ja sellest sai sel ajal üks modernsemaid tehaseid. Täiendavaks eeliseks oli tootmishoone asukoht. Tehas asus suhkru rafineerimistehase lähedal, mis tarnis suurema osa toormaterjalist.

1949. aastal kujundati tehas ümber riiklikuks ettevõtteks SFINX Vsetuly, millest sai 1963. aastal Cokoladovny Praha tütarettevõte. Aasta pärast alustati mahukate ümberehitus- ja moderniseerimistöödega. Olemasolevasse hoonesse paigaldati uued tootmis- ja pakendamisliinid, ehitati uued tootmis-, kommunaal- ja laohooned ning populaarse Lentilky (Smarties) tootmist suurendati mitmeid kordi. Tehasest sai Tšehhoslovakkia suurim maiustustetootja (kompvekid ja dražeed).

1980-ndatel alustati karamellide ja pulgakommide tootmist, sh BON PARI kommid. Sel ajal muutus tehas oluliseks eksportijaks. Kümnetesse riikidesse eksporditi üle 30% toodangust.

Tänapäev

1992. aastal omandas SFINXI Nestlé ja SFINXIS võeti kasutusele uusimad tehnoloogiad. Tehasesse koondati BON PARI (klaaskompvekid) ja teiste suhkrumaiustuste tootmine. Aastatel 2002-2004 jätkus restruktureerimine. Hakati tootma vahu- (JO JO kaubamärgi nime all) ja kummikomme (BON PARI ja JO JO kaubamärkide all).

Olemasolev tootmisportfell oli kindlaksmääratud - klaaskompvekid (puuviljakompvekid, pehme sisuga piparmündikompvekid), pehmed kompvekid (närimis- ja koorekompvekid), dražeed (puuviljade ja šokolaadiga), kummikompvekid (õli ja suhkruga immutatud) ja vahukommid.